Banrekord

Banrekordet för vår bana innehas av:

Herrar

Vit Tee: Mattias Pettersson, Mora GK, 65 slag (15/7-02)

Gul Tee: Mattias Pettersson/Andreas Sundqvist/Pär Fräs, 66 slag

Blå Tee: Erik Olsson 68 slag

Röd Tee: Erik Bäremo, 64 slag

Damer

Vit tee ;

Blå tee; Johanna Nyrén 72 slag

Gul Tee; Sara Djos 77 slag

Röd tee; Marie Knutsen 68 slag

Banrekord Foursome

Andreas Olsson/Marcus Wikberg 73 slag
22 augusti 2009

Yngve Sundins Minne

Klubbens pionjär Yngve Sundin hann aldrig uppleva eller spela på vår golfbana. Han gick bort 1982 och till hans engagemang hedrades han med en tävling, Yngve Sundins Minne. Tävlingen instiftades 1984 och avslutades 2007 när Mattias Pettersson tog 3:e inteckningen, och betraktades som en av de stora tävlingarna inom Mora GK. Den är prestigefylld eftersom segraren, bäste Moraspelare, vinner det åtråvärda vandringspriset.

Vandringspriset hålls nu av Mattias Pettersson.

Segrare genom tiderna

 2007  Mattias Pettersson  3:e ggr
 2006  Andreas Sundqvist  2005  Daniel Ögren
 2004  Daniel Ögren  2003  Andreas Sundqvist
 2002  Mikael Simons  2001  Michael Frisk
 2000  Mattias Pettersson  1999  Andreas Mattsson
 1998  Anders Viktorsson  1997  Mattias Pettersson
 1996  Anders Viktorsson  1995  Jonas Lund
 1994  Andreas Mattsson  1993  Erik Helin
 1992  Michael Masuhr-Bonnevier  1991  Johan Dahlman
 1990  Mats Spansk  1989  Peter Järnberg
 1988  Peter Järnberg  1987  Magnus Eriksson
 1986  Kenneth Granath  1985  Stefan Sundqvist
 1984  Peter Arkeberg

Albatross

Albatross = 3 under banans par
Dubbel eagle

Hål Namn Klubb Datum
16 Kalle Oksanen Dalsjö GK 28 september-2008
8 Erik Olsson Mora GK 4 september-2005
16 Lars Melin Mora GK 16 augusti-2003
16 Pär Fräs Sollerö GK 28 juli-2002
16 Kjell Magnusson Mora GK 15-juli-1987

Uppdaterad HCP tavla hcptavla20161011

Hole In Ones

 2017
Susanne Roos Hål 12 NynäsGK
Victor Byström Hål 14 Mora GK
William Blomqvist Hål 14  Mora GK MV måndag
Roland Eriksson Hål 14 Dalsjö GK MV Lördag
 Andreas Eklund Hål 7 Mora GK

2016

Conny Larsson Hål 2  Mora GK
Stefan Löfgren Hål 2  Mora GK
Emil Kans Hål 2  Mora GK
Pupp Lindkvist Hål 17  Mora GK MV Lördag
Christer Lindh Hål 7  Mora GK MV Lördag
Elin Andersson Hål 10  Wäsby GK MV Lördag

2015

Hål 10
Hål 10
Hål 2
Hål 2
Hål 10
Agneta Ersson
Gösta Persson
Karl Brandt
Bertil Norberg
Lena Henriksson
Mora GK
Mora GK
Mora/Tyskland
Skerike GK
Mora GK
2014 Ingen lyckades med HIO
2013
10 Gunilla Svensson Samuelsdal GK 26 maj
2 Suzanne Heed Mora
2 Marianne Hansson T1 Mora 6 juni
7 Ola Andersson Mora 17 juni
10 Hugo Hildén Falun-Borlänge 25 aug

2012

2 Bernt Lind T9 Mora GK 1 okt
17 Mikael Pettersson J4 Mora GK 31 aug
17 Peter Lorenzon R4 Capital Golf CC 5 aug
7 Peter Wallin R4 Mora GK 12 juli
7 Thomas Nilsson R4 Mora GK 27 maj

2011

7 Lars Göran Olsson T1 Mora GK 11 okt
7 David Look  hyb Mora GK  17 juni

2010

2 Joacim Conradsson  J8 Mora GK  15 sep
10 Tomas Allansson  J9 Mora GK  15 aug
2 Johnny Schönberg Mora GK  31 juli
2 Thomas Olsson  J7 Mora GK  27 juli

2009

2 Agneta Ersson R4 Mora GK 27 sep
7 Lars Erik Lundqvist J6 Sollerö GK 1 sep
2 Per Erik Bogg J6 Mora GK 23aug
7 Marc Wallstedt R4 Gävle GK 2 aug
2008
2 Håkan Ljudén Mora GK 31 maj
7 Johannes Holmbom J6 Mora GK 9 Juni
2 Katarina Jonason Mora GK 15 Juli
2 Leif Bohman Finspång 23 Juli
7 Thomas Olsson T7 Mora GK 24 Juli
17 Bo Fransson R4 Bollnäs GK 16 aug
2 Bernt Lind T7 Mora GK 5 Sep
2 Tommy Nyström J7 Mora GK 6 sep
10 Jan Erik Johansson J8 Mora GK 22 okt
2007
2 Katarina Jonason Mora GK 16 Juni
7 Hans Jemth Mora GK 11 aug
10 Kerstin Segerström Mora GK 24 aug
7 Michael Holback Mora GK 15 sep
2006
10 Tomas Nilsson FBGK 6 Juni
10 Stefan Sandén Botkyrka GK 20 Juli
2 Mats Stikopers J9 FBGK 26 Juli
2 Michael Sjödahl J6 Mora GK 10 sep

2005

2 Agneta Ersson Mora GK 29 maj
2 Mattias Pettersson J8 Mora GK 31 maj
10 Mats Leandersson J7 Älvdalens GK 23 Juli
2 Daniel Ögren J9 Mora GK 30 Juli
17 Daniel Nilsson T9 Brollsta GK 2 aug
8 * (Par 4) Erik Olsson T1 Mora GK 4 sept
17 Peter Arkeberg Mora GK 17 sept
2004
17 Eddie Hall J4 Spanien 22 aug
17 Carl Inge Larsson J6 Östersund-Försö GK 16 juli
17 Cicko Björk T3 Mora GK 25 sept
17 Andreas Sundqvist J7 Mora GK 6 juni
2003
10 Anders Smångs J8 Mora GK 29 juni
2 Tomas Olsson J7 Mora GK 10 juli
10 Jan Wangärd J8 Mora GK 25 juli
17 Niklas Lind W7 Mora GK 30 juli
2 Marcus Nesset I5 8 aug
2 Joakim Persson I9 Mora GK 24 aug
2 Marianne Bergius I7 Mora GK 12 okt

2002

2 Björn Bergius J6 Mora GK 31 aug
2 Marcus Flink J6 Rättviks GK 15 sep
17 Micael Bjurström J5 Älvdalens GK 5 okt
2001
2 Inga Lill Nilsson J5 Mora GK 5 maj
7 Henrik Andersson J4 Mora GK 3 Juli
2 Gunnar Lund J8 Mora GK 14 Juli
7 Tommy Olander J6 Mora GK 14 Juli
10 Anders Pålsson J9 Mora GK 24 Juli
10 Carina Rosell J6 Mora GK 25 Juli
2 Jan Bengtsson J8 Mora GK 14 aug
2 Maj Britt Gullborn J7 17 aug
7 Micke Mossberg T5 Mora GK 14 sep
17 Börje Nilsson J6 Mora GK 28 okt
2000
2 Matts Karlsson J7 Mora GK 8 Juni
13 Lars Andersson J8 Mora GK 12 Juni
13 Erik Stikopers T7 Mora GK 8 Juli
10 Ulf Eriksson J9 Mora GK 24 Juli
13 Tommy Nyström SW Mora GK 29 Juli
12 * spec Åke Flodström J8 Leksand GK 9 aug
2 Jan Erik Johansson J5 Mora GK 20 sep
1999
13 Fredrik Larsson Mora GK 22Juni
2 Tore Ekström Mora GK 8 Juli
2 Robert Nises J9 MRA GK 26 Juli
2 Karin Budh J3 Mora GK 12 sep
2 Kjell Åke Ericson J4 Mora GK 29 sep
1998
2 Gunilla Westerberg Mora GK 31 maj
13 Daniel Johansson SW Mora GK 21 Juni
13 Leif Bjurström Mora GK 22Juni
13 Andreas Nilsson J9 Mora GK 10 Juli
13 Karl Brandt J9 Mora GK 10 Juli
13 Christoffer Bengtsson Mora GK 17 Juli
13 Carina Rosell Mora GK 13 aug
2 Marie Meurling Uppsala GK 22 aug
2 Karl Brandt J9 Mora GK 24 aug
1997
13 Per Erik Bogg J8 Mora GK 18 maj
13 Göran Nordin J8 Mora GK 21 maj
2 Inga Lill Nilsson J5 Mora GK 15 Juni
13 Lennart Hellström Mora GK 25 Juni
7 Håkan Ljudén T5 Mora GK 7 Juli
13 Andreas Redfors J9 Bjurholms GK 14 Juli
2 Johan Nordin J7 Mora GK 18 Juli
2 Karin Larsson Sala GK 28 Juli
7 Jonny Thomasson T5 Björkhagens GK 9 aug
13 Per Erik Bogg Mora GK 18 okt
1996
2 Kjell Pettersson Mora GK 18 Juli
2 Eine Ydeskog Rättviks GK 25 aug
2 Berit Björk J5 Haverdals GK 9 sep
13 Ingrid Persson Mora GK 9 sep
17 Annica Larsson Mora GK 15 sep
1995
7 Erik Meethz T3 Falun Borlänge GK 17 aug
1994
2 Roger Mason Himley Hall England 25 maj
7 Sten Enlund Mora GK 20Juni
13 Eva Bergman J9 Saltsjöbadens GK 25 Juni
2 Gösta Persson Mora GK 26Juni
2 Per Hedenmark J6 Mora GK 23 Juli
17 Katarina Jonasson J3 Mora GK 14 aug
2 Rolf Heuman J6 Mora GK 14 aug
2 Ulla Mattsson J6 Mora GK 17 aug
1993
2 Leif Bjurström J6 Mora GK 14 Juni
2 Mattias Johnsson J7 Nybro GK 22Juni
13 Per Erik Bogg J8 Mora GK 27 Juni
13 Pär Sarhus J9 Mora GK 18 Juli
17 Tor Hagman Mora GK 28 aug
1992
17 Mikael Simons J5 Mora GK 29 maj
2 Peter Kock J7 Mora GK 21 Juni
7 Jan Lindqvist T5 Fullerö GK 22 Juli
13 Torsten Nybo J4 Mora GK 12 asug
17 Sten Enlund Mora GK 16 aug
13 Ralf Jemth J7 Mora GK 13 sep
1991
13 Bert Wallin J9 Mora GK 12 maj
7 Carina Rosell T1 Mora GK 1 Juni
7 Andreas Eklund Mora GK 11 Juli
2 Andreas Eklund Mora GK 23 Juli
13 Leif Söderström J7 Mora GK 28 Juli
13 Ulf Eriksson J8 Mora GK 8 aug
2 Anders Bengtsson J7 Mora GK 20 aug
13 Gunnar Claredahl J9 Mora GK 16 sep
1990
2 Gunnar Tynell J6 Mora GK 8 maj
7 Alf Nylén T5 Mora GK 2 Juni
2 Håkan Wallin J8 Mora GK 21 Juni
13 Mona Lundmark J5 Albatross GK 28Juni
7 Per Erik Hasslert T1 Waxholms GK 2 Juli
7 Jan Eriksson J3 Hagge GK 12 Juli
13 Pär Sarhus J9 Mora GK 23 Juli
13 Rolf Lissbol J5 Moras GK 31 Juli
1989
13 Lennart Andersson J9 Mora GK 6 Juni
13 Jens Madsen J5 Mora GK 7 Juni
2 Per Anderz Finn PW Mora GK 13 Juni
13 Thord Fallqvist J9 Saxå GK 9 aug
2 Jan Danielsson J6 Mora GK 9 aug
7 Johan Nordström T3 Mora GK 11 aug
13 Alvar Hedenström J5 Mora GK 6 okt
1988 Inget HIO
1987 Inget HIO
1986
17 Ingrid Wirström T3 Drottningholms GK 21 Juni
17 Claes Wengelin J5 Sandvikens GK 24 Juli
2 Lars Lindqvist J7 Rättviks GK 24 Juli
1985
13 Rudolf Bergman J6 Mora GK 9 Juli
13 Helena Weslien J6 Mora GK 13 Juli
7 Johan Doss J4 Mora GK 3 aug
1984
13 Carl Johan Carlsson J9 Mora GK 11 Juli
17 Anders Sundqvist J7 Mora GK 29 aug

Klubbmästare Mora GK

Mästare är vi allihopa:

 Herrsenior  Damsenior  
2017
2016
Daniel Ögren
Erik Olsson

Kerstin Törngren
Marie Knutsen

2015 Ulf Eriksson Marie Knutsen
2014 Erik Olsson Marie Knutsen
2013 Christian Sohlberg —–
2012 Christian Sohlberg Marie Knutsen
2011 Christian Sohlberg Marie Knutsen
2010 Johan Nordin Monica Bengtsson
2009 Andreas Olsson Marie Knutsen
2008 Andreas Sundqvist Marie Knutsen
2007 Andreas Sundqvist Carina Rosell
2006 Daniel Ögren Malin Eriksson
2005 Mattias Pettersson Carina Rosell
2004 Mattias Pettersson Malin Eriksson
2003 Mattias Pettersson Karin Ljudén
2002 Mattias Pettersson Ulla Matsson
2001 Anders Viktorsson Pia Sandelin
2000 Mattias Pettersson Helen Nilsson
1999 Ulf Eriksson Pia Sandelin
1998 Ulf Eriksson Helen Nilsson
1997 Mattias Pettersson Carina Sörlander
1996 Ulf Eriksson Helen Nilsson
1995 Anders Viktorsson Carina Sörlander
1994 Anders Viktorsson Ulla Matsson
1993 Anders Viktorsson Carina Sörlander
1992 Anders Viktorsson Ulla Matsson
1991 Per-Anders Finn Maria Hansson
1990 Peter Järnberg Maria Hansson
1989 Göran Ericson Inger Pettersson
1988 Peter Michols Ulla Matsson
1987 Kjell Pettersson Ulla Matsson
1986 Fredrik Goa Inger Pettersson
1985 Kenneth Granath Helen Weslien
1984 Kjell Pettersson Helena Weslien
1983 Kenneth Granath ———
Pojkjunior Flickjunior
2014 Eddie Olsson
2013
2012
2011  –  –
2010 Erik Olsson
2009 Erik Olsson
2008 Elias Eriksson
2007 Elias Eriksson
2006 Marcus Wikberg
2005 Marcus Wikberg
2004 Marcus Wikberg
2003 Marcus Wikberg
2002 Andreas Sundqvist
2001 Andreas Sundqvist
2000 Johan Nordin
1999 Andreas Olsson Sara Hedenström
1998 Andreas Sundqvist
1997 Mattias Pettersson
1996 Johan Nordin
1995 Anders Viktorsson
1994 Anders Viktorsson
1993 Johan Dahlman
1992 Mikael Masuhr
1991 Jonas Lund
1990 Jonas Lund
1989 Peter Eklöv Anna Dahlman
1988 Lars Lindgren
1987 Thomas Lindh
1986 Johan Olausson
1985 Magnus Östlund
1984 Magnus Östlund

2017

Herrar 30
Pär Fräs

Herrar 40

Daniel Ögren
Herrar -35 Herrar -45
2015 Ulf Eriksson Stefan Löfgren
2014 Daniel Ögren Ulf Eriksson
2013 Ulf Eriksson Tommy Nyström
2012 Thomas Olsson Mikael Pettersson
2011  – Torbjörn Södersten
2010 Thomas Olsson Jan Runberg
2009 Thomas Olsson Per-Erik Bogg
2008 Thomas Olsson Lasse Hallvars
2007 Ulf Eriksson Jan Bengtsson
2006 Ulf Eriksson Per-Erik Bogg
2005 Ulf Eriksson Lars Kristiansson
2004 Ulf Eriksson Jan Runberg
2003 Roger Kallur Göran Blohm
2002 Roger Kallur Göran Blohm
2001 Jan Runberg Göran Blohm
2000 Roger Kallur Göran Blohm
1999 Matz Hedenström Göran Blohm
1998 Matz Hedenström Olle Matsson
1997 Lars Kristiansson Håkan Eklund
1996 Tomas Nilsson Gunnar Lund
1995 Matz Hedenström Jan Wedman
1994 Jan Wedman
1993  – Per Flyckt
1992 Jan Wedman
1991 Allan Bexelius
1990 Allan Bexelius
1989 Kjell Pettersson
1988 Kjell Pettersson
1987 Jan Wedman
 2017

2016

Per Erik Bogg

Jan Runberg

Jonas Pers

Hans Holmström

Herrar -55 Herrar -65
2015  Per Erik Bogg  Eddie Hall
2014 Jonas Pers Eddie Hall
2013 Jonas Pers Eddie Hall
2012 Jonas Pers Björn Jansson
2011 Jonas Pers Björn Jansson
2010 Eddie Hall Björn Jansson
2009 Eddie Hall Björn Jansson
2008 Eddie Hall Björn Jansson
2007 Eddie Hall Björn Jansson
2006 Eddie Hall Björn Palmgren
2005 Håkan Persson Folke Persson
2004 Börje Olsson Rolf Lissbol
2003 Per Flyckt Karl Brandt
2002 Bernt Lind Karl Brandt
2001 Ulf Hjärne Arne Lindberg
2000 Allan Bexelius Per-Olof Boman
1999 Allan Bexelius Arne Lindberg
1998 Allan Bexelius Arne Lindberg
1997 Allan Bexelius Per-Rune Nilsson
1996 Allan Bexelius Åke Karlsson
1995 Allan Bexelius Per-Olof Boman
1994 Sven-Erik Boman Stig Ericson
1993 Allan Bexelius Mas Åke Larsson
1992 Allan Bexelius Börje Leander
1991 Stig Ericson Börje Leander
1990 Stig Ericson Börje Leander
1989 Sven-Erik Boman Alvar Hedenström
1988 Stig Ericson Börje Leander
1987 Martin Johnson Börje Leander
1986 Tage Israelsson Börje Leander
1985 Gunnar Tynell Börje Leander
1984 Börje Leander
 Damer -50  Damer -60
 2016  Carina Sörlander-Jäder  Carina Rosell
2015 Elisabeth Larsson Ingalill Nilsson
2014 Kerstin Törngren
2013 Solveig Starell
2012 Bigitta Sohlberg Solveig Starell
2011 Solveig Starell
2010 Ulla Matsson Solveig Starell
2009 Ulla Matsson Monica Bengtsson
2008 Ulla Matsson Monica Bengtsson
2007
2006 Carina Rosell Ingrid Persson
2005  –
2004  –
2003 Ingrid Hellström  –
2002 Gun Nise  –
2001 Birgitta Nordlander Ingrid Persson
2000
1999 Gertrud Öhagen-Lind Ingegerd Rytter
1998 Birgitta Nordlander Ingrid Persson
1997 Gertrud Öhagen-Lind Anna-Lena Stärner
1996 Monica Wedman Vivi Kristensen
1995 Monica Wedman Anna-Lena Stärner
1994 Monica Wedman Ingrid Persson
1993 Birgitta Nordlander Ingrid Persson
1992 Monica Wedman
1991 Monica Wedman
1990
1989
1988 K Lindgren
1987 Anna-Lena Stärner
1986 Inga-Greta Faley
1985 Inga-Greta Faley
2016 Äkta Makar/Sambo
Carina Rosell och      Jan Runberg

Damer 30

2015 Carina Rosell och      Jan Runberg Marie Knutsen
2014 Marie Knutsen och Fredrik Westin
2013 Marie Knutsen och Fredrik Westin
2012 Börje och Inga Lill Nilsson
2011 Inga Lill och Börje Nilsson
2011 Carina Rosell/Jan Runberg
2010 Inga Lill och Börje Nilsson
2009 Susanne och Mikael Öfverstedt
2008 Inga Lill och Börje Nilsson
2007 Inga Lill och Börje Nilsson
2006 Anna o Mikael Nämd
2005 Jörgen Hansson/Jenny Palmgren Bigitta Sohlberg
2004  –  –
2003 Jan Runberg /Carina Rosell  –
2002  –  –
2001  –  –
2000  –  –
1999 Jan Runberg /Carina Rosell
1998 Roger Berg / Helen Nilsson
1997 Roger / Maria Kallur
1996 Roger / Maria Kallur
1995 Matz Hedenström / Carina Sörlander
1994 Matz Hedenström / Carina Sörlander
1993 Jan / Moncia Wedman
 2017
2016

Pojkar
ingen klass

Herrar 70
Håkan Persson

2015 Björn Palmgren
2014 Gösta Persson
2013 Eddie Olsson Gösta Persson
2012 Eddie Olsson Karl Brandt
2011 Lennart Johansson
2010 Per Johanson
2009 Åke Stärner
2008  – Per Johanson
2007
2006  –
2005 Christian Sohlberg
2004 Per Rune Nilsson
2003 Åke Forsman

 Foursome

2015 Erik Olsson och Daniel Ögren  2018
2014 Ulf Eriksson och Elias Eriksson  2017
2013 C Sohlberg / M Nämd  2016
2012 A Sundqvist/M Pettersson
2011 A Olsson/A Sundqvist
2010 J Nordin/A Sundqvist
2009 A Olsson/M Wikberg